Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Registrul Operatorilor Intracomunitari
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Registrul Operatorilor Intracomunitari

Buna ziua.
Stimati colegi, va rog sa ma ajutati daca v-ati aflat intr-o situatie similara.
Problema sta in felul urmator: eu, cabinet individual de avocat, neplatitor de TVA, voi reprezenta o societate germana platitoare de TVA, in diferite stadii procesuale, in fata instantelor romane, in baza unui contract de reprezentare.
TREBUIE SAU NU sa ma inregistrez in Registrul operatorilor intracomunitari.
Cei de la finante se contrazic in aceasta problema, iar conform legii as considera ca nu e nevoie de inregistrare.
In speranta unui raspuns cat mai rapid,
Va multumesc!
MoldovanRaul, utilizator
ART. 158^2 alin1
Registrul operatorilor intracomunitaricuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare,
c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;

Serviciile “intangibile” prestate catre persoane impozabile din UE au locul prestarii locul unde este stabilit beneficiarul (art.133 alin.2 )
Trebuie sa va inregistrati in ROI ,si nu numai conf art 158^2 alin 8) Nu pot fi înscrise în Registrul operatorilor intracomunitari:
a) persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1
Iar la art.153^1
Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii
alin 1 lit b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;
Asa ca trebuie sa va inregistrati si in scop de tva

Aceasta inregistrare conform art 153^1 este speciala – acordata doar pentru operatiuni in care sunt implicati parteneri din state membre, urmand ca, pentru opreatiunile desfasurate cu partenerii romani societatea sa fie in continuare neplatitoare de TVA pana la atingerea plafonului de 35.000 eur la cursul BNR din data aderarii Romaniei la UE (respectiv 119.000 lei).

Inregistrarea in scop de TVA conform art 153^1 trebuie efecuata inainte de prestarea serviciilor. Inregistrarea coform acestui articol nu confera calitatea de platitor de TVA si pe teritoriul Romaniei, ci numai in relatiile cu parteneri in state membre UE, pentru necesitati de raportare, avand obligatia depunerii Declaratiei 390.
In concluzie conformitate cu art 1582 din Codul fiscal , va revine si obligatia inregistrarii si in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Carmen Jurubita, Contabil
jcarmen, multumesc pentru raspuns!